Title Left Line
Yolo Blog
Title Right Line
you only live once
live life well !
חם היום ביולו בלוג!
post featured image

כפר הנוקדים - להתחבר אל המדבר


כפר הנוקדים הוא מקום לינה מיוחד במדבר יהודה. סוג של נווה מדבר, המאפשר למבקריו לחוות את האזור, את השלווה ואת המנהגים של תושביו הבדואים. ללא קליטה סלולרית, או אינטרנט, זה הזמן להתחבר אל עצמכם, אל אהוביכם ואל המדבר.
הגעה:
כפר הנוקדים, ישראל

אנחנו נוסעים על הכביש המתפתל, מסביבנו רק הרים, טרשים ומדבר כשלפתע מרחוק, בקצה האופק מפציע מקום שנראה ממש כמו נווה מדבר. זהו כפר הנוקדים, שבבקעת קנאים. אני זוכרת את עצמי הולכת בשבילי כפר הנוקדים, בפעם הראשונה, וחושבת לעצמי, וואו, איזה מקום מגניב! איך זה הגיוני שלא ביקרתי במקום הזה עד עכשיו? כמה מרחבים, איזו בנייה מיוחדת וכל כך הרבה פינות חמד!

כפר הנוקדים הוקם לפני כ-30 שנים בבקעת קנאים, בסמוך לעיר ערד ולמצדה, כשעה וחצי נסיעה מהמרכז. הכפר הוקם מתוך אהבה למדבר ומתוך רצון של מייסד הכפר, יורם רודד, לפתח את תחום החאנים בישראל ולספק עבודה לתושבי האזור (ועד לתקופת הקורונה, באמת הכפר היה מעסיק התיירות הגדול ביותר באזור ערד- צוות של מעל ל-200 עובדים). בכפר הנוקדים יש אווירת מדבר לא רק בזכות המיקום שלו, אלא, גם בזכות העיצוב המיוחד: כל המקום בנוי מעבודות יד, בהשראת תרבויות המדבר. במקום אפשרויות לינה שונות ובמחירים משתנים (פירוט בהמשך הפוסט).

המקום נולד כדי לתת למבקרים חוויה מדברית מלאה: לחיות ולטייל במדבר. בישראל, התרבות המדברית הכי אותנטית ונגישה לנו היא התרבות הבדואית, ואכן רוב העובדים בכפר הם בדואים, שמשתפים וחולקים במנהגי האירוח הבדואי. במקביל, יש גם הרבה פעילויות סביב התנ"ך, אקולוגיה, כוכבים ומדברנות. אגב, אם אתם מאוהבי סיני (מודה שלי עדיין לא יצא לבקר), נראה לי שתתאהבו במקום.

בכפר יש 14 טווסים, שמסתובבים חופשי (ועוזרים לנקות את הכפר ממזיקים), אם יתמזל מזלכם, אחד הזכרים יעשה לכם הופעה ויתהדר בנוצותיו. 10 חמורים, 32 גמלים, 79 עצי דקל ו-126 ערסלים. בכפר הנוקדים כמעט ואין קליטה סלולרית (יש איזו נקודה בכניסה לכפר, שבה הצלחתי לקבל כמה הודעות) ואין wifi. בהחלט מאוד מוסיף לחוויה, אז תתכוננו להתנתק.

מקומות לינה מיוחדים במדבר
כפר הנוקדים

פעילויות בכפר הנוקדים

בכל יום יש פעילויות מגוונות, שכלולות במחיר הלינה. אציין מספר פעילויות, שאנחנו התנסנו בהן:

האכלת גמלים

כפר הנוקדים החל בתהליך מבורך של החלפת סיורי הרכיבה על גמלים בסיורי האכלת גמלים! אצל הבדואים גמל זכר נחשב לנכס שווה ערך למכונית ספורט יוקרתית. מכיוון שגמלים זכרים נעשים תוקפנים בזמן עונת הייחום (בחורף), בכפר הנוקדים ישנן רק נאקות (נקבת הגמל). בסיור למדנו קצת על הגמל- הידעתם שמקור הגמל הוא באלסקה בכלל?? ושמשך ההריון של הנאקה הוא בין שמונה חודשים לשנה וחצי? היא, בעצם, יכולה לקבוע לעצמה מתי ללדת, חלום, לא? אחר כך האכלנו את הנאקות בגזרים וזו היתה חוויה יוצאת מן הכלל, כי לכמה רגעים יצרנו קשר בלתי אמצעי עם חיה גדולה מאוד ושהינו ממש קרוב אל בעל החיים המיוחד הזה, שלא נגיש לרובנו ביומיום.

טווס
טווס מדברי
האכלת גמלים
האכלת גמלים בכפר הנוקדים

סיור לילה מדברי

בסיור הזדמן לנו לראות עקרבים – המדריכים הגיעו עם פנסי אולטרה סגול, שבעזרתם היה קל לאתר את העקרבים, אשר זוהרים באור מסוג זה. קיבלנו הסברים על סוגי העקרבים השונים שפגשנו (לא אשקר, קצת פחדתי לדרוך על איזה עקרב בטעות, ולכן חשוב להגיע לסיור עם נעליים סגורות). לאחר מכן, קיבלנו הסברים על מערכת הכוכבים. מאחר ואין זיהום אור באזור, צפויה לכם חוויה מרהיבה של שמיים זרועי כוכבים.

מדורה

בכפר יש מספר אזורים ייעודים, בהם תוכלו להדליק מדורה (אפשר לרכוש חבילת עצים במקום). אז אל תשכחו להביא איתכם את הגיטרה, את הבירות וכמה חברים, שאוהבים לשיר

מתחם התרעננות

מתחם התרעננות חדש הוקם ממש עכשיו ובמיוחד בשביל הימים החמים של הקיץ. במתחם שכשוכית, נחל, מתזים, ערסלים ומוסיקה.

מופע אש
מופע אש ליד המדורה
עקרבים בלילה
עקרב בסיור לילה

מסלולי טיול באזור כפר הנוקדים

כפי שבטח הבנתם, יש הרבה מה לעשות בכפר הנוקדים עצמו, אבל מי שיחפוץ, יש גם הרבה מסלולי טיול מסביבו. אנחנו התארחנו בכפר בחודש יולי החם ולכן השכמנו קום, כדי להימנע מטיול בחום ויצאנו ב-6 בבוקר לבירכת צפירה הסמוכה – בריכת האינפיניטי הטבעית הכי יפה בארץ.

בנוסף, כפר הנוקדים בנה אפליקציית טיולים חינמית, שנקראת "נוקדים בשטח". באפליקציה תוכלו למצוא מגוון מסלולי הליכה במדבר יהודה, אשר בכל מסלול תחנות אטרקטיביות עם משימות ומשחקים. עוד דבר חשוב באפליקציה- היא מותאמת לשימוש במצב ללא קליטה, דבר הנפוץ באזור המדבר.

בירכת צפירה
בירכת צפירה - בריכת האינפיניטי הטבעית הכי יפה בישראל
נהנים מהתוכן? עקבו אחרי באינסטגרם להמלצות ייחודיות שלא מופיעות בבלוג

לינה בכפר הנוקדים

בכפר הנוקדים ישנן אפשרויות לינה שונות ובמחירים משתנים: החל מקמפינג ב-80 ש"ח לאדם ועד לחדרי סופיריור ב-800 ש"ח לזוג. אנחנו ישנו בחדרי האבן, אבל הסתובבתי בכל הכפר והתרשמתי לטובה מכל האופציות.

קמפינג: הקמת האוהל הפרטי שלכם בשטח המיועד לכך בכפר הנוקדים. הקמפינג מאפשר להנות משמירה, שירותים ומקלחות משותפות ופינות בישול.

אוהל גדול: אוהל בדואי גדול, המיועד ל-15 אנשים משלמים, לפחות. יש להגיע עם שקי שינה, כריות ומגבות. האוהל ניתן לחימום בחורף. בקרבת האוהל שירותים ומקלחות משותפות, פינות בישול ומרחבים בהם ניתן לנוח, או לערוך קומזיץ.

אוהל משפחתי: אוהל בדואי, המיועד לעד 6 אנשים. יש להגיע עם שקי שינה, כריות ומגבות. האוהל אינו ניתן לחימום בחורף. בקרבת האוהל שירותים ומקלחות משותפות, פינות בישול ומרחבים בהם ניתן לנוח, או לערוך קומזיץ.

סוכה: חצי אוהל- חצי חדר. אחת מאופציות הלינה המבוקשות בכפר, שמאפשרות חווית "גלאמפינג" – שילוב של לינה באוהל, אבל בתנאים גבוהים. הסוכה מתאימה ל-4 עד 8 אנשים והלינה היא על פוטונים. בסוכה יש גם פינת קפה, מרפסת תצפית והיא ניתנת לחימום בחורף. בקרבת הסוכה שירותים ומקלחות משותפות, פינות בישול ומרחבים בהם ניתן לנוח, או לערוך קומזיץ.

כפר הנוקדים
סוכה- חצי אוהל חצי חדר

חדרי אירוח (סטנדרט): חדרים קסומים, שמעוצבים עם עבודות יד שונות. מתאימים ל-4 אנשים (מיטה זוגית ומיטת קומותיים). כל חדר שונה מקודמו (הצצתי בכמה וכמה חדרים). בחדרים מזגן, שירותים ומקלחת פרטית, מצעים, מגבות ופינת קפה. מחוץ לחדרים מרחבים משותפים עם זולות ישיבה וערסלים.

חדרי אבן (סופיריור): החדרים הכי גדולים במתחם, בהם אנחנו ישנו. כל חדר מחולק לשני חדרים והוא מתאים ל-5 אנשים (מיטה זוגית בחדר נפרד ועוד 3 מיטות יחיד בחדר השני, ה"סלון"). גם כאן בחדרים משולבים יצירות אומנות שונות ויש בהם מזגן, שירותים ומקלחת פרטית, מצעים, מגבות ופינת קפה. מחוץ לחדרים מרחבים משותפים עם זולות ישיבה וערסלים. חלק מהחדרים מונגשים.

ביטול ללא עלות עד 48 שעות לפני ההגעה. ביטול ללא עלות במידה ויוטל סגר, או אם מישהו נאלץ להיכנס לבידוד. למידע נוסף ומחירים מדויקים, בדקו את אתר כפר הנוקדים

חדרים בכפר הנוקדים
חדר סטנדרט
חדרים בכפר הנוקדים
חדר השינה בחדרי האבן
כפר הנוקדים
מתחם התרעננות, בדיוק מה שצריך בקיץ
מקומות לינה במדבר יהודה
המרפסת של הסוכות

ארוחות בכפר הנוקדים

בימים כתיקונם (לא ימי קורונה), כפר הנוקדים מציע ארוחת בוקר וערב בתשלום נוסף. בנוסף, במתחם פזורות פינות בישול משותפות, הכוללות משטחי עבודה, כירת גז, כיור, שקעי חשמל ומקרר. את כלי הבישול, ההגשה ועזרים לשטיפת הכלים עליכם להביא בעצמכם. חשוב לציין, שבתקופת הקורונה לא תהיה אפשרות לקנות ארוחות ועליכם יהיה לדאוג לעצמכם לאוכל.

אירוח בדואי

פסטיבל נוקדים עם כוכבים – צפייה במטר המטאורים השנתי

בין התאריכים 23 ליולי ועד ה-24.8 יחול מטר המטאורים השנתי "פרסאידים". כמובן שהמקום הכי טוב לראות את המטר הוא במקום שבו זיהום האור נמוך – המדבר. בכפר הנוקדים מארגנים כל שנה פסטיבל, שנקרא "נוקדים עם כוכבים“ ומתקיים בימי שישי בלבד. בפסטיבל המטאורים יהיו דוכנים של יוצרים מקומיים, דוכני אוכל, מופע מוסיקלי בשקיעה, סדנאות הקשורות לכוכבים ומטר המטאורים ומתחם מיוחד לצפייה במטר המטאורים, הכולל טלסקופים, שישאר פתוח עד השעה 4 בבוקר, לנוחיותכם. כדי להתעדכן מול אתר כפר הנוקדים בתאריכים המדויקים של האירוע.

הידעת? מטר מטאורים נוצר כאשר מטאורים, שהם גופים קטנים, אשר נפלו מכוכב שביט, מתנגשים בכדור הארץ ונשרפים באטמוספירה. מאחר ומסלול כדור הארץ קבוע, יש מספר מועדים קבועים בשנה, שכדור הארץ חוצה את ענן השרידים מכוכב שביט ואנו יכולים לחזות במטר המטאורים. אחד מהם הוא מטר המטאורים המרשים "פרסאידים", המתקיים, כאמור, כל שנה בין 17.7 ועד ה24.8. בנקודת השיא (אזור ה12.8), ניתן לראות יותר מ-60 מטאורים בשעה. 

זריחה במדבר
יוצאים למסלול ב6 בבוקר, לא נקום לפני לזריחה? צילום: יפעת חן כהן

אני התאהבתי בכפר הנוקדים ובאווירה המיוחדת שבו. הכפר יכול להתאים לטיולי חבר'ה, לטיולי משפחות ואפילו לטיולים מאורגנים מהעבודה. הוא גם יכול להתאים לכל כיס – אפשר ללון באוהל המשותף ולהביא אוכל מהבית וגם למפונקים שבנינו – חדרי האבן הקסומים. אם אתם מחפשים מקום לחופשה מדברית, זה המקום בשבילכם. אני כבר הזמנתי את החופשה הבאה שלי שם למטר הכוכבים הקרוב!

לכפר הנוקדים הוזמנתי כחלק מסיור בלוגריות בערד והסביבה. כתבתי פוסט נוסף על טיולים ואטרקציות שיש לעשות באזור ערד, מוזמנים לקרוא ולקבל השראה לטיול הבא.

[mailpoet_form id="1"]

בואו להתעדכן ראשונים על היעדים החמים הבאים, בארץ ובחו"ל!


מוזמנים לעקוב אחרי באינסטגרםבפייסבוק ולהירשם לניוזלטר שלי, כדי לקבל השראה לעוד טיולים בארץ ובעולם.


בנוסף, כדאי לכם להצטרף לעוד אלפי מטיילים בקבוצת הפייסבוק שלי “מה שחשוב – טיולים, אטרקציות ומקומות לינה בארץ‎“ ולשתף את הטיולים שלכם!

או, יופי! חיכינו רק לך! נו אז מה יש לך להגיד...?

Follow me on Instagram
כל הזכויות שמורות ל YOLO Blog – יולו בלוג טיולים – מלונות, מסעדות, אטרקציות ומסלולי טיול בארץ ובעולם
Icons made by iconixar from www.flaticon.com
Flat Design Vectors by Vecteezy
Icons made by Freepik from www.flaticon.com
Design vector created by macrovector - www.freepik.com
Circle vector created by macrovector - www.freepik.com
Hands vector created by macrovector - www.freepik.com
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Share
Pin1
WhatsApp
Telegram