Title Left Line
Yolo Blog
Title Right Line
you only live once
live life well !
חם היום ביולו בלוג!
post featured image

סיור וסדנת גרפיטי בתל אביב


רוצים להכיר את שכונת פלורנטין? אוהבים גרפיטי ואומנות? מחפשים רעיון מקורי למתנת יומולדת או סתם פעילות כייפית לעשות ביחד? רוצים לגלות מה המסר מאחורי יצירות גרפיטי? סיור גרפיטי בתל אביב יכול להיות אופציה מעולה בשבילכם!
הגעה:
פלורנטין, תל אביב יפו, ישראל

פלורנטין - מכרה זהב לגרפיטי

הוזמנתי להשתתף בסיור ובסדנת גרפיטי עם חברת "גרפיטיול", חברה שהוקמה על ידי שני אחים, אומני גרפיטי (אלינוי קיסלוב ויהונתן כיס-לב – ואם השם הזה נשמע לכם מוכר, תיכף תגלו מאיפה). החברה מוציאה סיורי גרפיטי במספר ערים בישראל ובעולם (אתונה ופריז).

לפני שבכלל נתחיל – האם אתם בכלל יודעים מה זה גרפיטי? הנה ההגדרה הרשמית: גרפיטי הוא כיתוב, או ציור, שנעשה על קיר, או משטח אחר, במרחב הציבורי, בדרך כלל, כסוג של ביטוי אומנותי, ללא אישור. וזה בעצם ההבדל בין גרפיטי לאומנות רחוב – שהאחרונה כן נעשית באישור.

שכונת פלורנטין הפכה בשנים האחרונות למכרה זהב לגרפיטי וקירותיה מלאים ביצירות. גם אם אתם לא מתכננים להצטרף לסיור, שווה להסתובב בין רחובותיה הצבעוניים, להתרשם מהאומנות וכמובן לצלם המון תמונות פוטוגניות. אבל, כמובן, אני תמיד אוהבת להשתתף בסיור, כדי לשמוע וללמוד מעבר למה שרק רואים.

סהר קרט יולו בלוג
גרפיטי בפלורנטין

סיור גרפיטי בתל אביב

הסיור התחיל בהיכרות קצרה עם המדריכה ומשתתפי הסיור. יערה המדריכה הייתה מלאה בידע ומאוד חברותית וסבלנית (אפילו זכרה את שמות כל המשתתפים!). הסיור נמשך כשעה וחצי, כאשר בדרך עברנו ליד מעל למאה יצירות גרפיטי שונות. כמובן שלא עצרנו לדבר על כל אחת ואחת מהן, אלא ליד כמה מובחרות ומעניינות. למדנו גם מה אמן גרפיטי צריך לעשות בשביל לקבל כבוד ברחובות ואיך לא להיתפס בעת הציור, בכל זאת, הקנס על גרפיטי נע בין 500 ל-700 ש"ח.

הגרפיטי הכי ותיק בפלורנטין

אחת היצירות שעליה קיבלנו הסבר בסיור היא היצירה הכי ותיקה בשכונה, המתנוססת בשדרות וושינגטון פינת פלורנטין. מדובר בציור רחוב של יגאל שתיים, המתעד את רצח ראש הממשלה יצחק רבין ב-1995. הציור הוא שחזור של תמונה שהתפרסמה בעיתון כחודש אחרי הרצח, תמונה בה ממש אפשר לראות את הרשף של הכדור פוגע בראש הממשלה. שלושה חודשים אחרי הרצח יגאל שתיים החליט לצייר את היצירה הזו, במקום כל כך מרכזי, מול העיניים של כולם, כמחאה על כך שאנשים התחילו לשכוח את הרצח. עיריית תל אביב רצתה למחוק את הציור, אבל תושבי השכונה הגנו על הציור וכך הוא עדיין נשאר. האמת שזה לא סוף הסיפור של היצירה, אבל את זה אני אשאיר לכם לגלות.

[mailpoet_form id="1"]

בואו להתעדכן ראשונים על היעדים החמים הבאים, בארץ ובחו"ל!

מועדון 27 לנצח

יצירה נוספת ומפורסמת במיוחד עליה קיבלנו הסבר בסיור גרפיטי היא "מועדון ה-27", או "מועדון 27 לנצח", שיצר יהונתן כיס-לב, ברחוב בן עטר. מועדון ה-27 הוא "מועדון" של קבוצת אמנים, זמרים ושחקנים, שמתו בשיא תהילתם ובנסיבות טרגיות, כאשר היו רק בני 27. בגרפיטי של כיס-לב מופיעים: בראיין ג'ונס (הגיטריסט של הרולינג סטונס), ג'ימי הנדריקס, ג'ניס ג'ופלין, ג'ים מוריסון, ז'אן מישל בסקיה (צייר ואמן גרפיטי שנחשב לאחד מהאבות המייסדים של הגרפיטי), קורט קוביין, איימי ויינהאוס.

אחרון בציור מופיע מישהו שפניו מחוקים – מסתבר שמי שהופיע שם הוא יהונתן כיס-לב. כיס-לב צייר את הציור הזה כשהיה בן 28 והוסיף את עצמו בדהוי לציור כי בסוף, לשמחתו, הוא לא הצטרף למועדון. אבל בגרפיטי שאנחנו ראינו הפרצוף של כיס-לב היה מחוק כולו ולא רק דהוי. מי מחק את הפרצוף זה עדיין בגדר תעלומה ויש כל מיני השערות, כמו חבר קרוב, שרצה להבהיר לו, שהוא ממש לא הולך להשתייך למועדון הזה.

רוצים לקרוא על עוד סיורים בתל אביב? הכנתי רשימה של סיורים מגניבים בתל אביב שניסיתי ובגלל שאני חושבת שזה השילוב המושלם, יש גם פוסט שלם על סיורי אוכל בתל אביב.

גרפיטי של כלב
מועדון ה27 יהונתן כיס לב

ללמוד את סודות הגרפיטי

הסיור הסתיים בסדנת גרפיטי אליה חלק מהמשתתפים המשיכו (בתוספת תשלום). למדנו טכניקות של ריסוס צבע מספרי (סוד הקסם הוא לרסס בפולסים, לשבור את התנועה ולא בלחיצה ארוכה). לאחר מכן, כל אחד הכין יצירה אישית: ריססנו ספרי לפי שבלונות מוכנות על תקליט ויניל ישן. כמובן שקיבלנו את התקליט במתנה וכמזכרת מהסדנה. אני השתמשתי בשבלונה של לבבות כדי ליצור רקע ומעליהן ריססתי ספריי על שבלונה של כלב – החיה האהובה עליי בעולם. מה שעומד מאחורי היצירה שלי היא "כלב" - יצור שכולו לב.

סיור וסנדת גרפיטי גרפיטיול
סיור גרפיטי תל אביב

מאוד נהנתי בסיור ובסדנת הגרפיטי בפלורנטין. למדתי עוד על השכונה ועל היצירות שמקשטות אותה. לדעתי הסיור מתאים לכל המשפחה, אבל פחות לילדים צעירים. איתנו בסיור היו גם שני ילדים קטנים יחסית שאיבדו סבלנות בשלב מסויים וגם התפרצו לדברי המדריכה כמעט בכל הסבר. יש לציין לשבח את המדריכה שהתייחסה אליהם בסבלנות לאורך כל הדרך.

לחברת גרפיטיול יש מספר סיורים מגניבים, מצרפת לכם לינקים לכולם:
- סיור וסדנת גרפיטי חוויתית בתל אביב
- סיור גרפיטי בתל אביב (ללא סדנה)
- סיור גרפיטי לילי עם פנסים בתל אביב
- סיור טעימות אוכל – מסביב לעולם

סיור וסנדת גרפיטי גרפיטיול

מוזמנים לעקוב אחרי באינסטגרםבפייסבוק ולהירשם לניוזלטר שלי, כדי לקבל השראה לעוד טיולים בארץ ובעולם.


בנוסף, כדאי לכם להצטרף לעוד אלפי מטיילים בקבוצת הפייסבוק שלי “מה שחשוב – טיולים, אטרקציות ומקומות לינה בארץ‎“ ולשתף את הטיולים שלכם!

20 תגובות

Follow me on Instagram
כל הזכויות שמורות ל YOLO Blog – יולו בלוג טיולים – מלונות, מסעדות, אטרקציות ומסלולי טיול בארץ ובעולם
Icons made by iconixar from www.flaticon.com
Flat Design Vectors by Vecteezy
Icons made by Freepik from www.flaticon.com
Design vector created by macrovector - www.freepik.com
Circle vector created by macrovector - www.freepik.com
Hands vector created by macrovector - www.freepik.com
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Share353
Pin
WhatsApp
Telegram