Title Left Line
Yolo Blog
Title Right Line
you only live once
live life well !

בואו להתעדכן ראשונים על היעדים החמים הבאים, בארץ ובחו"ל!

הרשמו ל-Newsletter שלנו:

מחפשים משהו...?
עקבו אחרי גם באינסטגרם
תמונות מפרופיל האינסטגרם
המדריך המלא לתל אביב
post featured image

הסיורים הכי מגניבים בתל אביב


סיור בעקבות מקצועות שנעלמים מהעולם, סיור חינמי ביפו, סיור סגווי בפארק הירקון וסיור גרפיטי בפלורנטין. יצאתי לסיורים מעניינים ומוצלחים בתל אביב, כאשר כל אחד מציג את העיר בזווית אחרת. לא רק לתל אביביים.
הגעה:
תל אביב, ישראל

סיור בעקבות מקצועות שנעלמים מהעולם

לסיור "מקצועות שנעלמים מהעולם" יצאתי עם מיטל כץ, בעלת מיזם תיירות חברתי. הסיור מתחיל עם הסיפור האישי של מיטל, בו היא מספרת כיצד הקימה את המיזם שלה: אחרי 16 שנים באופנה ולאחר שהיא סוגרת את הסטודיו שלה עקב היבוא הזול מסין, מיטל מוצאת סנדלי כלה שעיצבה ממזמן. השנים עשו את שלהן והדבק של הסוליות של הסנדלים נפתח. היא מחליטה לקחת אותן לתיקון אצל הסנדלר השכונתי אשר מספר לה שפעם היה תור ארוך של אנשים המשתכך מחוץ לחנותו, אבל היום אין לו עבודה. הוא אומר לה: "היום לא מתקנים, זורקים". היא יוצאת בלב כבד מהחנות שלו ופה בעצם עולה לה הרעיון של הסיור "מקצועות שנעלמים מהעולם" - והיא מתחילה לחפש בעלי מלאכה שיש להם מקצוע נכחד. הסיור של מיטל יקח אותכם לימים תמימים יותר, לפני עידן הסמארטפון, לפגוש בעלי מקצוע מבוגרים, לשמוע את הסיפורים האישיים והמרגשים שלהם, איך פתחו את העסק הקטן שלהם אותו ניהלו עשרות שנים.

מכיוון שרוב בעלי המקצוע הם אנשים מאוד מבוגרים, העצירות בסיור לא תמיד זהות ובכל סיור תזכו לראות רק חלק מבעלי המקצוע שהם חלק מהמיזם. ואני לא סתם כותבת שמדובר במיזם ולא בסיור, מכיוון שמיטל גם דואגת לכל בעלי המלאכה ברבדים שונים - צילומים מקצועיים, תיעוד הסיפורים, פירסום בתקשורת ועוד.

בסיור שאני השתתפתי פגשתי את האנשים המקסימים הללו:

העצירה הראשונה הייתה בבית המלאכה של משה גזית בן ה-82 אשר עבד למחייתו כחרט עץ. בגיל הפנסיה החליט לעבוד בשביל הכייף, ולא בשביל הפרנסה והחל לגלף צעצועי ילדים. משה סיפר לנו את סיפור חייו וכיצד היבוא שהתחיל מחו"ל (בהתחלה מאירופה ולא מסין), בו מחיר של מוצר מוגמר יותר זול ממחיר חומר הגלם בו הוא השתמש, גרם לו לאבד את עבודתו.

סיור בתל אביב מקצועות שנעלמים מהעולם
משה גזית בפעולה
סיור בתל אביב מקצועות שנעלמים מהעולם
משה גזית בפתח בית המלאכה שלו

העצירה השנייה הייתה בבית המלאכה של אבינועם ישראלוב, רקע כלי כסף ויודאיקה. אומנם אומנות זו אינה הולכת להכחד, אבל שיטת העבודה של אבינועם- לחצנות מתכת – כן. כיום עברו לשיטת עבודה של "שטנצים", אבל עדיין יש דברים שלא ניתן לעשות בעזרת שיטה זו. אבינועם בעצם מקבל את חומר הכסף בצורת גרגירים והוא עושה איתו יצירות מטורפות. הוא עבד כמעט 20 שנה עם קדישמן ועם אמנים אחרים.

מקצועות שנעלמים מהעולם
אבינועם ישראלוב בבית המלאכה שלו

העצירה השלישית הייתה בבית המלאכה ובחנות של שלום צימבר בן ה-76 – כורך ספרים. שלום עובד באחת הכריכיות האחרונות שנותרו בארץ בעבודת יד מסורתית. לשלום היו עובדים והצלחה גדולה בעבר והסיפור שלו מיוחד אפילו יותר כיוון שכאשר מיטל הגיעה אליו, הוא כבר רצה לסגור את העסק ובכלל לא היה מעוניין לקחת חלק במיזם, אבל בעקבות הסיורים הוא שינה את דעתו וכיום הוא רק מחכה שהסיורים יגיעו.

סיור מומלץ בתל אביב
שלום צימבר בפעולה
סיור מומלץ בתל אביב
שלום צימבר- כורך ספרים

העצירה הרביעית הייתה בבית המלאכה ובחנות של משפחת דגן, משפחה של שלוש דורות שעושים מטקות ושש בש בעבודת יד. את הסיפור של המשפחה שמענו מחיים דגן, הדור השני לבית המלאכה: אל משה דגן ז"ל, שהיה נגר שעבד עבור קאנטרי קלאב, יום אחד מגיע שכן שביקש ממנו לתקן את המטקה שלו (אלו היו ימים בהם היו מתקנים כל דבר). לאחר שמשה הבין שזה לא כל כך מסובך לייצר מטקה, החל לייצר ולמכור מטקות ושהמלון נסגר הוא החליט לפתוח את בית המלאכה שלו.

העצירה החמישית הייתה בחנות מלבי. לא מדובר במקצוע שנעלם מהעולם, סתם פינוק באמצע הסיור.

העצירה השישית והאחרונה הייתה בבית המלאכה הישן של מפעל מ.א.י אשר ייצר את מרבית כלי הבית הידועים, בשיטה בת מאות שנים שנקראת לחצנות מתכת. לאחר שהמפעל נקלע לקשיים כלכליים ונסגר, הבת של אחד משלושת המקימים, ורד שתיל, החליטה להפוך אותו לסטודיו לייצור רהיטים ואביזרים משלימים. במקום גם תערוכת קבע המציגה את הכלים שיוצרו במפעל, המכונות הישנות, הקטלוג ועוד. בנקודה זו גם התפנקנו בקפה ומאפה.

סיור מומלץ בתל אביב
חיים דגן- דור שני ליצרני מטקות ושש בש בעבודת יד
סיור מומלץ בתל אביב
ורד שתיל- מסבירה על המפעל מ.א.י האגדי

קצת פרטים טכניים: הסיור שאני לקחתי היה סיור ממונע וכלל התניידות ברכב ממוזג בין בתי המלאכה השונים. קיבלנו גם סנדוויץ' מושקע, מים קרים ופינוקים לאורך כל הטיול. אם עשיתי לכם חשק, פה תוכלו לראות את רשימת הסיורים הבאים. חוץ מזה מיטל מוציאה סיורים נוספים ומעניינים לא פחות עליהם תוכלו לקרוא פה.

סיור חינם ביפו העתיקה

אם אתם קוראים ותיקים של הבלוג שלי, אתם יודעים שאני מאוד אוהבת את הקונספט של סיורים חינמיים מבוססי טיפ. מה זה בעצם אומר? שאתם משלמים רק אם נהנתם בסיור ולפי מידת ההנאה שלכם. אחת מחברות סיורי החינם (Free Tour) האהובות עלי בעולם היא SANDEMAN וכבר הספקתי להיות בסיורים שלה בברלין, אמסטרדם, ברצלונה וירושלים, אז כמובן שבחרתי להצטרף לסיור החינמי שלהם גם בתל אביב- יפו.

יפו הינה אחת מערי הנמל העתיקות בעולם וקירותיה טומנים בחובם סיפורים רבים. בסיור שמענו על ההיסטוריה של העיר ועל האימפריות והמצביעים ששלטו בעיר לאורך השנים והשאירו את חותמם עליה. הלכנו בין רחובות העיר העתיקה המרשימים וסיימנו את הסיור בנמל יפו היפיפיה. גילינו בת כמה יפו, מה המשמעות של העץ המעופף, מי המלך שכבש את העיר בתרגיל של סוס טרואני, למה משאבת המים נבנתה מחוץ לחומות העיר ועוד.
המדריכים של הסיורים הם מדריכים מוסמכים של משרד התיירות והם יספרו לכם בהרבה תשוקה על העיר - צריך לקבל בסוף טיפ, לא? (אם אהבתם, בישראל בד"כ מקובל לתת כ-50 ש"ח).

הסיור יוצא בכל ימות השנה, פעמיים ביום (11:00, 14:00) מכיכר השעון ביפו והוא באנגלית בלבד. אין צורך בהרשמה מוקדמת. בלינק זה תוכלו למצוא פרטים נוספים על הסיור. 

חוץ מזה, כאן תוכלו לראות עוד תמונות שצילמתי בסיור ביפו ואני מקווה שהן יעשו לכם חשק להגיע אליה.

סיור חינם בתל אביב
משתתפי הסיור החינמי ליד כיכר השעון
מסגד הים ביפו
לוקיישנים לצילום ביפו

סיור סגווי (Segway) בפארק הירקון

סגוואי הוא כלי ממש מגניב, שמתקדם לפי הכיוון אליו הרוכב רוכן, ולכן הוא נקרא בעברית "רכינוע". לסיור סגווי בפארק הירקון יצאנו עם חברת Segways וזאת הייתה בעצם הפעם הראשונה שנסעתי על סגווי! הסיור התחיל בנקודת המפגש בנמל תל אביב בה המדריכים הסבירו לנו איך לתפעל את הסגוואי ומה הם כללי הבטיחות (אסור לצלם סלפי תוך כדי נסיעה!). לאחר מכן כל אחד התאמן בשטח קטן על הנסיעה בלווי המדריך - אחרי שתופסים את העיקרון, זה ממש כייף ולא מפחיד בכלל לדעתי. אחרי שכולם הרגישו בטוחים יצאנו לכיוון פארק הירקון. 

חוץ מהעבודה שממש כייף לנסוע על סגווי, בסיור למדנו גם עובדות מעניינות על פארק הירקון, כמו לדוגמא שהוא הפארק האורבני הגדול בעולם ומשתרע על שטח של  3,750 דונם! ראינו ציפורים מגניבות בדרך והמדריכים לקחו אותנו למקומות שלא הכרתי בפארק הירקון ואני בהחלט מתכוונת לחזור אליהם. 

הסיורים יוצאים בכל יום ושעה בתיאום מראש ויש 3 מסלולים אפשריים: של שעה, שעה וחצי ושעתיים. אנחנו החלטנו לבחור במסלול של השעה וחצי. אני ממש ממליצה לא לצאת לסיור ביום שבת מאחר והפארק מאוד עמוס ולכן תספיקו פחות דברים. הסיור מתאים לקבוצות בגודל של 2-20 אנשים ויכולים להתקיים בעברית או באנגלית. בלינק הזה תוכלו לקרוא עוד מידע על הסיורים השונים שהחברה מציעה.

לסיור הזה תוכלו לקבל הנחה של 40 ש"ח ברכישת המדריך המלא לתל אביב!!!
לפרטים נוספים לחצו כאן.
בנוסף - 30% הנחה לרכישת המדריך בשימוש בקוד: yoloblog30

סיור סגווי
סיור סגווי בתל אביב

פארק הירקון
פארק הירקון

אם אתם גם בקטע של סיורי אוכל, מוזמנים לפוסט הייעודי בבלוג: "סיורי אוכל מומלצים בתל אביב"

סיור גרפיטי בפלורנטין - הסודות שבקיר

לסיור הגרפיטי בשכונת פלורנטין יצאנו דרך אברהם הוסטל, אכסניה מגניבה במיוחד בדרום העיר, הממוקמת 2 דקות משדרות רוטשילד. המדריכה שלנו, יעלה, אספה אותנו מההוסטל ומשם הלכנו לכיוון שכונת פלורנטין, שם נמצא ריכוז גדול של יצירות גריפיטי ואומנות רחוב. את הסיור יעלה פתחה בשאלה: "מי מכם צייר פעם גרפיטי?" רוב המשתתפים לא הרימו יד ואז יעלה שאלה: "האם מישהו אי פעם כתב את השם שלו על שולחן בית ספר או בשירותים ציבוריים?" כמה ידיים הורמו. ואז יעלה הסבירה שגרפיטי הוא בעצם כל כתובת אותיות הנעשית מתוך כוונה להביע רצון כלשהו, עמדה או ביטוי עצמי.

בסיור למדנו על היסטוריית הגריפיטי בעולם ובתל אביב בפרט, קיבלנו הסברים על הסוגים השונים של ציורי גרפיטי ועל הטכניקות ליצירתן. למדנו על האמנים המובילים באזור כמו דדה (DEDE), יהונתן כיס-לב, Frenemy, דמיאן טאב ועוד, כיצד אפשר לזהות את יצירותיהם וקיבלנו הסברים על כמה וכמה יצירות ספציפיות. 
אני באופן אישי מאוד אוהבת ציורי גרפיטי ומאוד נהנתי מהסיור. אורך הסיור הוא כשעתיים והוא יוצא בכל יום, חוץ מיום שישי. בלינק הזה תוכלו לקרוא עוד מידע על הסיור ולהירשם. הסיור דרך אברהם הוסטל הוא באנגלית. אם בא לכם סיור בעברית יש את החברות הבאות: BeTelAviv, גרפיטיולbeetravel ועוד (פשוט תרשמו בגוגל סיור גרפיטי).

לסיור הזה תוכלו לקבל הנחה של 10% ברכישת המדריך המלא לתל אביב!!!
לפרטים נוספים לחצו כאן.
בנוסף - 30% הנחה לרכישת המדריך בשימוש בקוד: yoloblog30

סיור גרפיטי בפלורנטין
גרפיטי של כלב

גרפיטי פלורנטין

יצאתם לאחד הסיורים בעקבותיי? יש לכם המלצות לעוד סיורים מגניבים בתל אביב?
אשמח לשמוע בתגובות

48 תגובות

 1. avatar-301

  ענבל

  02/12/2018 12:22

  איזה המלצות שוות! לפעמים הנופש הכי כיפי הוא להיות תייר בעיר שלך ליום אחד 🙂

  השב (copy to clipboard) share button
 2. avatar-302

  Galit

  02/12/2018 14:50

  אהבתי מאוד - התמונות מקסימות

  השב (copy to clipboard) share button
 3. avatar-303

  ריבי

  02/12/2018 15:16

  מגניב! אנחנו אוהבים להיות תיירים מקומיים ואלה נראות אפשרויות מצוינות.

  השב (copy to clipboard) share button
 4. avatar-304

  דורית

  03/12/2018 00:27

  מקסים, בדיוק מחפשת Free walking tour בת״א...באת לי בזמן הנכון....תודה

  השב (copy to clipboard) share button
 5. avatar-305

  רוני

  03/12/2018 20:13

  גם לנו יצא בסופ"ש לעשות סיור גרפיטי בפלורנטין עם חברת BeTelAviv ונהנינו מאוד. תודה על ההמלצות!

  השב (copy to clipboard) share button
 6. avatar-306

  דנית

  06/12/2018 18:11

  איזה מגניב! לא ידעתי שיש בכלל סיורים כאלה בחינם, תחת איזה סלע אני ישנתי?

  השב (copy to clipboard) share button
 7. avatar-307

  Terry Ryu

  06/12/2018 19:01

  בדיוק אתמול היינו ביפו, חבל שלא קראתי את זה קודם 🙁 בכל מקרה אחלה טיפים ואדע לקרוא אצלך להבא 🙂

  השב (copy to clipboard) share button
 8. avatar-308

  ציפי

  06/12/2018 20:52

  יופי של סיורים. חבל שאין גם בעברית את הסיורים ביפו. אני מעדיפה בעברית וגם בחול אני מוצאת לא מעט סיורים בעיברית. לשמחתי אני מטיילת המון לבד ומכירה היטב את יפו. אני משתדלת לטייל המון גם בפלורנטין וגם בשווקים של תא. למרות זאת סיורים מודרכים תמיד מוסיפים מידע. תודה על השיתוף.

  השב (copy to clipboard) share button
 9. avatar-309

  ויקי

  07/12/2018 22:55

  שומרת לפעם הבאה שאני בתל אביב. אהבתי את כל ההמלצות. תודה

  השב (copy to clipboard) share button
 10. avatar-310

  שיר ים

  07/12/2018 22:57

  איזה סיורים מגניבים!
  מקווה שיצא לי בקרוב לעשות את הסיור סגווי, נשמע נהדר.

  השב (copy to clipboard) share button
 11. avatar-311

  נטליה

  09/12/2018 21:28

  סיורים מגניבים!

  השב (copy to clipboard) share button
 12. avatar-312

  ינינה |אפקים מטיילים |travelingafeks.com

  09/12/2018 21:35

  יופי של המלצות סהר! לנו כבר יש מסורת משפחתית לקחת ילדים לסיור סגווי בגיל 16 בתל אביב (עד בגיל הזה אסור לנסוע ) וזו באמת חויה - מצטרפת להמלצה שלך.

  השב (copy to clipboard) share button
 13. avatar-313

  יעלי אקספרס

  09/12/2018 21:45

  איזה כיף של סיורים! לגמרי הולכת ליישם את ההמלצות...

  השב (copy to clipboard) share button
 14. avatar-314

  ערן

  09/12/2018 21:45

  פוסט מגניב ..
  תמיד שאנחנו בחול אנחנו מחפשים סיורים חינמיים ואיכשהו בישראל זה פחות מוכר ונפוץ
  גם סיור הסגווי מגניב וחוויתי והגרפיטי בכלל...

  פתחת לי את התיאבון

  השב (copy to clipboard) share button
 15. avatar-315

  טיולי שלגית ברחבי הגלובוס

  10/12/2018 00:01

  סיורים מאוד מעניינים, בהחלט כאלו ששווה לנסות

  השב (copy to clipboard) share button
 16. avatar-316

  ליאור

  10/12/2018 00:32

  פוסט מעניין, בתור תל אביבית מקורית תמיד מצחיק אותי שעדיין לא חרשתי את כולה. הסיורים עושים חשק ..והתמונות בכלל מהממות.

  השב (copy to clipboard) share button
 17. avatar-317

  לילך

  10/12/2018 09:46

  אין על תל אביב, מכל זוית 🙂

  השב (copy to clipboard) share button
 18. avatar-318

  הוד

  10/12/2018 14:15

  מת על העיר הזו
  תודה!

  השב (copy to clipboard) share button
 19. avatar-319

  עדי שימרון

  11/12/2018 11:56

  מידע מעניין, סיורים מיוחדים

  השב (copy to clipboard) share button
 20. avatar-320

  אנה

  11/12/2018 13:32

  תודה על הפירוט! נראה ממש מגניב! אשמור את ההמלצות להבא 🙂

  השב (copy to clipboard) share button
 21. avatar-321

  עינת

  13/12/2018 09:59

  סהר נראה שעשית חיים משוגעים בתל אביב. גם אני מאוד אוהבת סיורים מודרכים, קצרים וממוקדים. כייף לראות שלתל אביב יש כל כך הרבה מה להציע לתייר. תודה

  השב (copy to clipboard) share button
 22. avatar-322

  הילה לוי

  27/12/2018 19:10

  סיור גרפיטי וסאגווי עשיתי ומאוד נהנתי. רושמת לי בזכותך השלמות לסיורים הבאים.

  השב (copy to clipboard) share button
 23. avatar-323

  אלמונית

  09/10/2019 03:06

  שלוש דורות?

  השב (copy to clipboard) share button
  • avatar-324

   סהר - יולו בלוג

   08/11/2019 21:36

   למה התכוונת?

   השב (copy to clipboard) share button

השאר תגובה

כתובת האי מייל שלך לא תפורסם עם התגובה.
שדות חובה מסומנים ב *

שלחו לי מייל כשמתקבלת תגובה חדשה

Follow me on Instagram
כל הזכויות שמורות ל YOLO Blog – יולו בלוג טיולים – מלונות, מסעדות, אטרקציות ומסלולי טיול בארץ ובעולם
Icons made by iconixar from www.flaticon.com
Flat Design Vectors by Vecteezy
Icons made by Freepik from www.flaticon.com
Design vector created by macrovector - www.freepik.com
Circle vector created by macrovector - www.freepik.com
Hands vector created by macrovector - www.freepik.com
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Share
Pin
WhatsApp
Email