X
את הטיול נתחיל במצפור הר ברקן. במקום חניה מסודרת, בה תוכלו להחנות את הרכב ויש גם מספר שולחנות, למי שרוצה להתחיל את היום בפיקניק.
הר ברקן הוא אחד ההרים הגבוהים בגלבוע והינו הר חשוף כמעט לגמרי ולכן מצפור זה מציע נקודות תצפית מרהיבות על האזור. מצפון תוכלו לחזות בעמק בית שאן, או בשמו החדש, עמק המעיינות ובעמק חרוד. אבל אני ממליצה דווקא להתחיל את הטיול בטיפוס במעלה הגבעה דרומה, בעקבות הסימון האדום, שם תזכו גם לנוף של השומרון ועמק יזרעאל.
אם אתם מבקרים באזור בחודשים מרץ – אפריל תוכלו ליהנות מהפריחה של אירוס הגלבוע. בכדי להגיע לאיזור בו האירוסים פורחים, השלימו את המסלול המעגלי הקצר (800 מטרים), בעקבות הסימון האדום. מסלול זה מונגש למאותגרי תנועה. אין פריחת אירוסים במסלול ה׳עמק הנעלם׳.
אירוס הגלבוע הוא צמח אנדמי לאזור (כלומר, הוא צומח רק באזור הזה), גוון פריחתו נע בין סגול כהה ללילך. בעבר האזור שפע באירוסים, אבל לאחר שנקטפו, כמעט והוכחדו בשנות ה-60. בעקבות האבקה יזומה, הצליחו להציל את אירוס הגלבוע וכיום הוא ממשיך לפרוח באזור, אך לא באותה המידה שבעבר.
השנה הגענו ממש לפני פריחת אירוס הגלבוע, לכן לצערי פיספסנו את הפריחה, אבל כן הצלחנו לשלב את הטיול בגלבוע עם פריחת התורמוסים המדהימה שליד נעורה (כחצי שעה נסיעה). עברו לפוסט שלי על מסלולי פריחות בישראל כדי לגלות איך להגיע לשם.
עונה מומלצת: פברואר- אפריל, בה כל האזור ירוק ופורח. שימו לב כי בקיץ האזור מאוד חם והמסלול כמעט ולא מוצל, וכי בימי החורף המסלול עלול להפוך לבוצי ולמחליק ולכן לא מומלץ לצעוד אותו לאחר גשמים.
אורך המסלול: 4 ק"מ, כ- 3 שעות. מסלול קווי, הכולל ירידה של 450 מטרים. נקודת התחלה: מצפור הר ברקן (בוייז: חניון הר ברקן) ואת הרכב השני יש להשאיר בנקודת הסיום - חניון תל יוסף הישנה (בוויז: חניון תל יוסף הישנה).
רמת קושי: מיטבי לכת. המסלול כולל ירידות תלולות ויתדות.
לחצו כאן כדי להגיע למפת המסלול
במידה ובחרתם לא להתחיל במסלול המעגלי הקצר, מהחניה חצו את הכביש, בזהירות, לכיוון צפון, והמשיכו לעקוב אחר הסימון האדום. כאן מתחיל מסלול ה׳עמק הנעלם׳, אשר מסומן כולו בסימון שבילים אדום וכולו בירידה, אשר סופה בעמק בית שאן. הנוף הנשקף מהמסלול הוא נוף פתוח ויפיפה של עמק בית שאן על כל השדות ובריכות הדגים הצבעוניות שבו. (במסלול פגשנו אנשים שבחרו ללכת אותו בכיוון ההפוך- כלומר לטפס את כל הדרך, לטעמי זה כיוון פחות מוצלח, כי כך פחות נהנים מהנוף).
המסלול מתחיל בחורשת אורנים נטועים גדולה, שהיא אחת מנקודות הצל היחידות במסלול. בסוף החורף ובאביב פריחה יפה מקשטת את המסלול. משם נמשיך להתקדם מטה ונגיע לעין הסמל – מעיין (יבש) לזכרו של סמל משה רוזנפלד. סמל במשטרה, אשר נרצח בשנת 1935 על ידי כנופיית שודדים, שהסתתרו במערה שליד המעיין.
משם נמשיך בירידה ונגיע למצפה לזכר רמי בן צבי – מצפה יפיפה, המשקיף אל עמק המעיינות (מימין), אל עמק חרוד (למטה) ואל עמק יזרעאל (משמאל). זוהי נקודה מעולה לעצירת מנוחה, לפני שהירידה התלולה מתחילה.
לאחר שנחנו ותיצפתנו, נמשיך עם המסלול האדום אל ירידה שהופכת תלולה, אבל אל דאגה, במקום הותקנו יתדות לעזר.
לאחר הירידה נמשיך עם שביל עפר, אשר מקיף את השדה ומגיע לחניון של תל יוסף הישנה, שם נסיים את המסלול. בתל יוסף הישנה הקימה פלוגת גדוד העבודה ישוב זמני, שלאחר מכן הועתק לישוב שאנו מכירים היום- תל יוסף.
מחפשים איפה לאכול אחרי הטיול? עברו לפוסט שלי על מסעדות מומלצות בעמק המעיינות
מוזמנים לעקוב אחרי באינסטגרם, בפייסבוק ולהירשם לניוזלטר שלי, כדי לקבל השראה לעוד טיולים בארץ ובעולם.
בנוסף, כדאי לכם להצטרף לעוד אלפי מטיילים בקבוצת הפייסבוק שלי “מה שחשוב – טיולים, אטרקציות ומקומות לינה בארץ“ ולשתף את הטיולים שלכם!
תגובה אחת